Ośrodek Poza centrumPrzy Polskim Stowarzyszeniu Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu
MIŁOŚĆ I SIŁA, CZYLI BAŚNIE I WAŚNIE RODZINNE

Jeśli zainteresuje Państwa tematyka tego warsztatu, istnieje możliwość zorganizowania go powtórnie w Państwa miejscowości, jeśli uda się Państwu wspólnie z nami zgromadzić odpowiednią liczbę chętnych osób. Prosimy o kontakt mailowy pozacentrum@pozacentrum.pl lub telefoniczny 502616396.

 

Kim jesteś, skąd pochodzisz i dokąd zmierzasz?

W trakcie tegorocznego warsztatu będziemy szukali odpowiedzi na te właśnie pytania. To skąd pochodzimy, jakie sny, siły, energie nas ukształtowały determinuje nie tylko to kim jesteśmy ale także nasze plany, aspiracje, dążenia. 

Rodzina to miejsce, w którym dorastamy, stajemy się sobą, z którego czerpiemy prawdę i fałsz, dobro i zło, radość i smutek, w którym po raz pierwszy stajemy na własnych nogach, robimy pierwszy krok, uczymy się kochać i złościć, walczyć i ulegać, dawać i brać. Rodzina to ludzie, wobec których jesteśmy całkowicie bezradni i całkowicie zależni, potem powoli, dzień po dniu, krok po kroku, słowo za słowem zyskujemy własną siłę, niezależność, tożsamość.

Rodzina to nasi przodkowie, ich dokonania i porażki, mądre, heroiczne czyny i popełnione błędy ale także przyszłe pokolenia i tkwiący w nich potencjał.

Poczucie przynależności do większej całości, możliwość czerpania z dokonań przodków i wiara, że nasze własne dążenia mogą być kontynuowane jest źródłem siły i poczucia bezpieczeństwa. Ale Rodzina - właśnie jako źródło ogromnej siły może ograniczać naszą indywidualność. W trakcie warsztatu chcemy skupić się zarówno na odkrywaniu i sposobach wykorzystania potencjału tkwiącego w Rodzinie - jakkolwiek rozumianej - jak też badać sytuacje, w których bycie członkiem Rodziny - takiej, a nie innej zatrzymuje nas i ogranicza, szukać sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Nie chcemy rodziny ani gloryfikować, ani demonizować - choć zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu z nas rodzina to ciężki temat. Chcemy podejść z ciekawością do czegoś co na pozór wydaje się dobrze znane, o czym mamy "wyrobione zdanie" - nie ważne czy dobre czy jak najgorsze.

Rodzina jako zbiorowość stanowi twór mitologiczny. Jest tajemnicą, żywym organizmem, który był przed nami i będzie po nas. My i inni członkowie rodziny jesteśmy jej przejawem, urzeczywistnieniem na dany moment. 

Chcemy pracować nad procesem rodziny i naszą rolą w tym procesie. I nie jest w tym ważne czy bierzemy czynny udział w życiu rodzinny czy staramy się uciec od niej jak najdalej. Rodzina jest procesem samym w sobie, który próbuje się dopełnić, tak jak rzeka, która przepływa przez różne krainy by w końcu dopłynąć do morza. W tej drodze natrafia na swoje progi i wyzwania, którym próbuje sprostać. W ciągu naszego życia widzimy i współtworzymy tylko jej fragment, który pojawia się i znika za horyzontem.

W programie warsztatu znajdą się między innymi następujące zagadnienia:

Miłość - kompleks Edypa, miłość rodziców i miłość dziadków, zazdrość, niespełnione pragnienia, rozstania i powroty, dobra matka i zła macocha - jak pogodzić sprzeczności; jak się rozstawać żeby nie było winnych i odrzuconych - ideały i rzeczywistość.

Siła - świadomość i integracja sił, mocy i duchów wśród których przebiegał nasz rozwój; różne rodzaje siły, progi wokół siły, stawianie granic i ich przekraczanie, wymagania i walka jako konieczność.

Baśnie - mity rodzinne, rytuały i nawyki rodzinne, marzenia i tęsknoty, duchy przodków, , tradycje i zwyczaje, sen całej rodziny i rodzina jako sen, praca z wewnętrznym obrazem rodziny; sny z dzieciństwa; praca z kompleksem - rozumienie i wykraczanie poza wzorce powtarzające się przez pokolenia; choroby "rodzinne" i dziedziczne.

Waśnie - konflikty rodzinne i sposoby ich rozwiązywania; "etatowi mediatorzy" i oczekiwani wybawcy; konflikty w ważnych momentach rozwojowych, jak z nich korzystać; pieczołowicie skrywane tajemnice, skandale i chwile chwały; czarne owce, dziwacy i niedościgłe wzory.

Al. Ujazdowskie 16 m 58,
00-557 Warszawa
+48 512 087 090 biuro@pozacentrum.pl Ośrodek w Łodzi: przejdź do strony
2019-10-29 (Aktualność)
2019-07-12 (Aktualność)
2019-06-28 (Aktualność)
2019-06-14 (Aktualność)