Ośrodek Poza centrumPrzy Polskim Stowarzyszeniu Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu
LUDZIE I BOGOWIE NA NARTACH

Jeśli zainteresuje Państwa tematyka tego warsztatu, istnieje możliwość zorganizowania go powtórnie w Państwa miejscowości, jeśli uda się Państwu wspólnie z nami zgromadzić odpowiednią liczbę chętnych osób. Prosimy o kontakt mailowy pozacentrum@pozacentrum.pl lub telefoniczny 502616396.

 

LUDZIE I BOGOWIE NA NARTACH
z cyklu:
HISTORIE ODNAJDYWANE W CZASIE

Znając mit, znamy początek rzeczy, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie panować nad rzeczami, kierować nimi według naszego uznania; przy czym nie chodzi tutaj o wiedzę powierzchowną, „abstrakcyjną, ale o wiedzę, którą żyjemy bądź to uroczyście recytując mity, bądź to odprawiając rytuał, którego mit jest uzasadnieniem. (...)

Nie chodzi tu (...) tylko o wspominanie wydarzeń mitycznych, lecz o ich ponowienie. Na powrót obecni stają się bohaterowie mitu, my zaś jesteśmy im współcześni. Oznacza to również, że nie żyjemy już w czasie, w których wydarzenia ułożone są chronologicznie, ale w czasie zapoczątkowanym, w którym zdarzenia miały miejsce po raz pierwszy (...)

Mitów nie opowiada się ot tak. Mity deklamowane są jedynie podczas czasu świętego /przeważnie jesienią i zimą oraz tylko w nocy.

Mircea Eliade

Planujemy wyjazd w góry w godzinach przedpołudniowych proponujemy spacer i narty po obiedzie, przy kominku i świecach pracę w grupie nad mitami, bajkami, snami w codziennym życiu.

Tematem przewodnim wyjazdu będzie podróż mityczna. Wędrówka podejmowana przez boga lub bohatera w celu zdobycia, odkrycia czegoś dla siebie, rodziny, społeczności, świata; podjęcie starania, by to, co wydawało się niemożliwie, okazało się codziennością.

Opowiadając historie o bogach i bohaterach różnych kultur, będziemy jednocześnie odnosić się do swoich snów, zmagać z własnymi wyzwaniami. Kogo i co musimy zostawić by wyruszyć w podróż? Dokąd zmierzamy? Co wydarza się w trakcie, a co czeka uśpione na końcu tej drogi?

Skupimy się na kluczowych momentach życia (nie zawsze są to narodziny, dorastanie, dyplom, wiązanie się z kimś lub rozstawanie, dzieci, starzenie się, śmierć itp.), wrócimy do chwil, które nas ukształtowały. Będą to momenty otwierania się i dopełniania mitu, przechodzenia z jednego mitu w drugi, a także przełomowe momenty w mitycznej drodze.

Postaramy się by praca z procesem stała się drzwiami do czasu i przestrzeni mitów - aborygeński Dreamtime jest jedną z często używanych metafor procesu śnienia. Posługując się pracą z procesem sprawdzimy czy i w jaki sposób mity wpływają na nasze życie, na ile chcemy i potrafimy sprostać wyzwaniom stawianym nam przez mit.

Al. Ujazdowskie 16 m 58,
00-557 Warszawa
+48 512 087 090 biuro@pozacentrum.pl Ośrodek w Łodzi: przejdź do strony
2019-10-29 (Aktualność)
2019-07-12 (Aktualność)
2019-06-28 (Aktualność)
2019-06-14 (Aktualność)